X
Dobrze! Twoja wiadomość została wysłana.

Opis zabiegu

ZNIECZULENIE

Operacje wycięcia zmian skórnych, albo tkanki podskórnej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym. Procedura anestezji zależy od lokalizacji zmiany i zakresu zabiegu. W przypadku znieczulenia miejscowego najczęściej stosuje się nasiękowo. Leki te są aplikowane iniekcyjnie (zastrzykami) na region operowany. 

UWAGA: W przypadku uczulenia na któryś z leków pacjent powinien o nim poinformować lekarza podczas poprzedzającej zabieg konsultacji. Dzięki temu będzie można dobrać lek znieczulający bezpieczny dla danego przypadku.

ZABIEG OPERACYJNY

Zabieg usunięcia zmiany przeprowadza się zawsze ze stosownym marginesem tkanek otaczających – bocznym oraz głębokim. Oznacza to, że wycięcie może dotyczyć tkanek leżących poniżej danej warstwy skórnej – do poziomu mięśni włącznie.

Spośród kwestii związanych z zabiegiem operacyjnym, a interesujących pacjenta, na uwagę zasługuje fakt, że zeszycie brzegów rejonu operacji po usunięciu chorego fragmentu może być niemożliwe w związku ze skalą zabiegu, jak i z powodu po-zabiegowego ubytku tkanek. W wielu wypadkach taka sytuacja skutkuje zakłóceniem prawidłowości funkcji danej tkanki, albo narządu, np. oka, ust, okolicy stawów, powierzchni okolicy lędźwiowej, pleców, albo stopy. Wyjściem jest jednak plastyka tkankowa z zastosowaniem przeszczepu skóry, albo tzw. plastyki płatowej.

Przeszczep wiąże się z pobraniem fragmentu tkanki z innego rejonu ciała (ramię, udo, bok klatki piersiowej) i pokrycie nim pooperacyjnego ubytku, po odpowiednim przygotowaniu. Jedną z konsekwencji takiego rozwiązania jest powstanie blizny w miejscu pobrania przeszczepu. 

Plastyka płatowa wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego płata tkanki z tkanek otaczających miejsce operowane i przesunięciu go w miejsce, gdzie powstaje ubytek. Luka po płacie skórnym zostanie zamknięta szwem. Zastosowanie tej techniki skutkuje powstaniem większej blizny, pozwala za to zachować odpowiednie napięcie skóry i czynność funkcji danej okolicy anatomicznej. 

Decyzję o zastosowaniu konkretnej techniki podejmuje się przed zabiegiem, może on jednak ulec zmianie podczas operacji.